DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2028325-6,31%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yediemindeki araçlar için yeni aşama

Yediemindeki araçlar için yeni aşama

23 Kasım 2023 15:22
Yediemindeki araçlar için yeni aşama
0

BEĞENDİM

Borçları nedeniyle aracı haczedilen vatandaşlar, bugünden itibaren 10 gün içerisinde araçlarını yediemin otoparklarından alabilecek.

Yediemin otoparklarındaki araçların ekonomiye kazandırılması amacıyla uygulamaya konulan düzenlemede bugün yeni aşamaya geçiliyor. Borçları nedeniyle araçlarına haciz gelen vatandaşlar bugünden itibaren 10 gün içinde, yediemin otopark ücretini ödedikten sonra araçlarını geri alabilecek. Ancak aracını alanlar, hacze konu olan borcundan kurtulmuş olmayacak. Borç kapatılmamışsa haciz durumu devam edecek.

1 Kasım’da başladı

Adalet Bakanlığı’nın yediemin otoparklarındaki araçlarla ilgili düzenlemesi 1 Kasım’da yürürlüğe girmişti. İlk aşamada hukuken muhafazasına gerek kalmayan 700 bin aracın satışına aybaşından itibaren başlandı.

Öncelik sahibinde

Yeni düzenlemeye göre, haciz kararı kalkmış olup halen yedieminlerde muhafaza edilen araçlar öncelikle mülkiyet sahibi borçlu tarafından teslim alınabiliyor. Borçlunun malı teslim almaması durumunda ise rehin hakkı sahibine aracı alması imkânı tanınıyor. 

Alan olmazsa ihale

İki taraf araç için alıcı olmaz ise ihaleye çıkılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve aracın teminatını yatıranlar ihaleye katılabiliyor. Ancak ihale internet üzerinde olacağı için talip olunacak araca inceleme ya da ekspertiz yapılamayacak. Bu nedenle uzmanlar, ihaleye girecek olanların olası hasarları ve masrafları hesaplamasını öneriyor.

İhale sonrası alıcı bulunamayan araçlar ise kamu yararı gözetilerek kanunda belirlenen bedel karşılığı Makine Kimya Endüstrisi’ne (MKE) devrediliyor. Satış ve mülkiyet devri durumunda elde edilecek bedel hak sahiplerine ödeniyor.

Kızılay’a bedelsiz verilecek

Belirtilen mallar, MKE A.Ş’ye de devredilmemesi durumunda çürümeye bırakılarak ülke ekonomisi ve çevreye vereceği zararların önlenmesi maksadıyla Türkiye Kızılay Derneğine bedelsiz olarak devredilecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.