DOLAR 32,9481 -0.3%
EURO 35,8822 -0.19%
ALTIN 2.537,22-0,52
BIST 11.222,830,60%
BITCOIN 22111900,23%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kurban Etinden Düğün ve Mevlit Yemeği Yapılması Caiz midir?
  • Röportaj
  • Gündem
  • Kurban Etinden Düğün ve Mevlit Yemeği Yapılması Caiz midir?

Kurban Etinden Düğün ve Mevlit Yemeği Yapılması Caiz midir?

19 Haziran 2024 17:38
Kurban Etinden Düğün ve Mevlit Yemeği Yapılması Caiz midir?
0

BEĞENDİM

Fetva Kurulu “Şafiî mezhebine göre kurban, et olarak yani pişmemiş şekilde fakire verilmelidir; yemek yedirmek suretiyle bu sorumluluk yerine getirilmiş olmaz.” diye belirtti.

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu “Kurban etinin mevlit veya düğün yemeği yapılması caiz midir?” sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

“Peygamber (aleyhissalatu vesselam) kesilen kurban etinin üçe taksim edilip bir bölümünün yoksullara, bir bölümünün akraba, komşu ve yakınlara, diğer bölümünün ise ev ahalisine bırakılmasını tavsiye etmiştir (İbn Kudâme, el-Muğnî, VIII, 16). Kurbanda asıl olan, kişinin kestiği eti fakir ve yoksullara tasadduk etmesi ve bu vesileyle onları sevindirmesidir. Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) “Yiyin, tasadduk edin ve kendinize kaldırın” (Müslim, Edâhî 28, No: 1971; Buhârî, Edâhî, 16, No: 5569) diye buyurmuştur. Bu hadise binaen Hanbelî ve Şafiî mezhebi; kurban kesenin, etin tamamını yemesinin caiz olmadığını, az da olsa bir miktarının sadaka olarak başkalarına verilmesi gerektiği görüşünü benimser. Şafiî mezhebine göre kurban, et olarak yani pişmemiş şekilde fakire verilmelidir; yemek yedirmek suretiyle bu sorumluluk yerine getirilmiş olmaz (Şirbînî, Muğni’l-Muhtâc, V, 580). Fakirin payı verildikten sonra kurban eti çeşitli münasebetlerle yemek yapılıp toplu şekilde dağıtılabilir. Kesilen etten fakirler, akraba, arkadaş, komşu ve kesen kişinin aile efradı yiyebilir. Aynı şekilde kesilen et düğün yemeği (velîme) olarak da dağıtılabilir.” (İLKHA)

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.