DOLAR 32,9837 -0.19%
EURO 35,9163 -0.09%
ALTIN 2.540,10-0,41
BIST 11.218,330,56%
BITCOIN 22364941,08%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geleceğe Yeşil Işık Yak Projesinde Son Durak İzmir

Geleceğe Yeşil Işık Yak Projesinde Son Durak İzmir

7 Haziran 2024 18:07
Geleceğe Yeşil Işık Yak Projesinde Son Durak İzmir
0

BEĞENDİM

GELECEĞE YEŞİL IŞIK YAK PROJESİ 

İLK YILINI İZMİR’DE TAMAMLADI

Polat Enerji’nin, ilköğretim öğrencilerinde sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji bilincini yaymak amacıyla hayata geçirdiği ve Türkiye çapında uyguladığı “Geleceğe Yeşil Işık Yak” kurumsal sosyal sorumluluk projesi, 2023-2024 eğitim öğretim dönemini kapsayan ilk senesinde; Kırşehir, Balıkesir, Manisa, Yalova, Niğde, Nevşehir illerini kapsayan rotasını İzmir’de tamamladı. 

Yenilenebilir enerji sektörünün lider firmalarından Polat Enerji’nin Polat Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiği Geleceğe Yeşil Işık Yak Projesi’nin ilk yılında 7 ilde 3.000’e yakın öğrenciye 500’e yakın öğretmene ulaşıldı. İlkokul öğrencilerini hedefleyen ve sınıflarda gerçekleşen uygulamalı atölyelerle çocuklarda yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık kazandırmayı amaçlayan Proje, 2023 – 2024 eğitim öğretim dönemini kapsayan ilk senesinde Polat Enerji santrallerinin yer aldığı şehirlerde yapıldı. 

Öğretmen Eğitimleri, Enerji Atölyeleri ve Meslek Lisesi Buluşmaları modüllerinden oluşan Proje, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerini, sınıf öğretmenlerini ve meslek lisesi öğrencilerini odağına alıyor. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çevreye duyarlı ve sürdürülebilirlik bilincine sahip bireyler yetiştirmeyi hedefleyen projenin ilk yılı; Kırşehir, Manisa, Balıkesir, Yalova, Niğde, Nevşehir ve İzmir’de başarıyla tamamlandı. Projenin İzmir’deki atölyeleri, Menderes İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirildi. Enerji Atölyelerinde, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi gibi temel kavramlar çeşitli interaktif etkinliklerle aktarıldı. Öğretmen Eğitimlerinde, ilkokul öğretmenlerine BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında temel bilgiler verildi ve Fen Bilimleri derslerinde ilgili müfredat konularını işlerken kullanabilecekleri ‘Rehber Kitapçıklar’  hediye edildi. 

Projenin bir diğer modülü olan Meslek Lisesi Buluşmalarında ise Polat Enerji profesyonelleri, kariyerini yenilenebilir enerji ve ilgili alanlarda inşa etmeyi hedefleyen meslek lisesi öğrencileri ile bir araya gelerek, rüzgar enerji santrallerinin kurulum süreçleri hakkında bilgiler verdi, mesleki bilgi ve birikimlerini öğrencilere aktardı.  

Polat Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Eda Polat Gkinosatis, bir yılını tamamlayan projeyle ilgili şunları söyledi: 

“Geleceğe Yeşil Işık Yak projesiyle çocuklarımız ve gençlerimizde farkındalık yaratarak onların çevresel sorunlarla ilgili çözüm üreten, bilinçli nesiller olmasını amaçlıyoruz. 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında Kırşehir’de başlattığımız projeyi Mayıs ayında İzmir’de tamamladık. Projenin ilk yılında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle, çocuklarımızın ve gençlerimizin yenilenebilir enerji, iklim değişikliği ve çevre konularında bilinçlenmelerine katkı sağlamaktan ve ilgilerini gözlemlemekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bundan sonraki süreçte de sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak amacıyla projelerimize kapsamımızı genişleterek devam etmeyi hedefliyoruz.”

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.